Közzétéve: 2007. Január 21.
SZOLNOKI HONVÉD SPORTEGYESÜLET MÅ°UGRÓ SZAKOSZTÁLYÁNAK RÖVID TÖRTÉNETE.
SZOLNOKI HONVÉD SPORTEGYESÜLET
MÅ°UGRÓ SZAKOSZTÁLYÁNAK RÖVID TÖRTÉNETE
A műugró szakosztály 1992. szeptemberében kezdte meg működését az akkori Szolnoki RepülÅ‘tiszti FÅ‘iskola Testnevelési és Sporttanszékének bázisán a Kilián György RepülÅ‘ Műszaki FÅ‘iskola Sportegyesület keretén belül. Az edzések az elsÅ‘ idÅ‘ben rendkívül mostoha körülmények között zajlottak, hiszen ebben az idÅ‘ben a sportághoz elengedhetetlen tárgyi feltételek teljes mértékben hiányoztak. A szakosztály elsÅ‘ tagjai a fÅ‘iskola hallgatói, a tiszthelyettes-képzÅ‘ szakközépiskola növendékeibÅ‘l kerültek ki. Az edzések tornatermi és uszodai edzésekbÅ‘l álltak. ElÅ‘ször az uszodában az ugrásokat csak a rajtkÅ‘rÅ‘l tudták a sportolók végrehajtani, ami persze nem volt az igazi. ElÅ‘ször egy kb. 70 cm magas állványt és egy műugródeszkát sikerült beszereznünk, melyet minden edzésen elÅ‘ kellett készíteni, majd az edzések végén elpakolni, de ez már legalább hasonlított a műugrásra. A fÅ‘iskola vezetése felkarolta egy komplett műugró létesítmény megépítésének tervét, mivel a sportág mozgásanyaga beépíthetÅ‘ volt a Hazánkban 1992-ben újra indult pilóta képzés felkészítési rendszerébe.
ElsÅ‘ ütemben 2 db 1 méteres elugróhelyet építettünk a tagok saját kezű munkájával. KésÅ‘bb, 1996-ban végül megépült a létesítmény elsÅ‘ fele, amely 1 db 3 méteres és egy db 5 méteres toronyugró elugróhelybÅ‘l állt. A kivitelezési munkákat az osztrák „Austrosport Kft.” végezte. Az átadás után egy évvel kapta meg a végleges formáját a torony, amikor hozzáépült egy újabb 3 méteres elugróhely.
Természetesen közben elindult a szakmai munka. ElÅ‘ször Dunai Pál a fÅ‘iskola testnevelési tanszékének oktatója kezdte a tanítványokkal a munkát. 1995-ben átigazolt az egyesületünkbe Hajnal Attila edzÅ‘ és több tanítványa. Ezzel egy minÅ‘ségileg új szakaszába lépett a műugró sportolók felkészítése. Hajnal András sorra nyerte az országos bajnokságokat és a korosztályos nemzetközi versenyeket. 1998-ban 3-ra bÅ‘vült a szakosztályban dolgozó szakedzÅ‘k száma. A csapathoz csatlakozott Müller László, az ország egyik legkiválóbb utánpótlás edzÅ‘je. Hamarosan kis csapatot alakított ki maga körül a szolnoki gyerekekbÅ‘l, akikkel nagyon szép országos és nemzetközi eredményeket ért el. LegkiemelkedÅ‘bb tanítványa Dákai Dávid volt. Sajnos Laci bácsit tragikus hirtelenséggel vesztettük el 2003. januárjában. Emlékének tisztelettel adózva alapította egyesületünk a nevét viselÅ‘ kupát, amelyért az évenként megrendezésre kerülÅ‘ "Olimpiai Reménységek Versenye" nemzetközi korosztályos mű- és toronyugró verseny keretében küzdenek a "B" korcsoportos (14-16 éves) leány és fiú versenyzÅ‘k. Tanítványainak nagy többségét Dunai Pál vette át.
1998-ban nagy létszámú csapatot alakítottunk ki azokból a gyerekekbÅ‘l, akik megfeleltek a szigorú felvételi vizsgán. Kb. 35 gyerekkel, kezdtük meg a munkát. EbbÅ‘l a csapatból alakítottuk ki azt a kis magot, akik már igazán eredményesen szerepeltek a hazai és a nemzetközi versenyeken.
KiemelkedÅ‘ teljesítményt nyújtottak:
Gál Veronika
Kovács Benjámin
KÅ‘telki Csilla
Dákai Dávid
Kapocsi István
Közben Hajnal András folytatta a nagy menetelést és olyan eredményeket ért el, amelyekkel jelentÅ‘sen hozzájárult a sportág népszerűsítéséhez városunkban. Többször nyerte el az év műugrója címet és 2000-ben, szavazásos versenyben Å‘ lett Szolnok legnépszerűbb sportolója. 1998-ban junior Európa bajnokságot nyert férfi toronyugrásban, a VB-n pedig 4. helyezést ért el. 2002-ben Lengyel Imrével a berlini felnÅ‘tt Európa Bajnokságon férfi szinkron toronyugrásban ezüstérmet szerzet, míg egyéniben 5. lett. Ebben az évben nagyrészt Andris eredményességének köszönhetÅ‘en az SZHSE a magyarországi sportegyesületek versenyében 17. helyet ért el.
Jelenleg 3. olimpiájára készül. Tagja volt a Sydneyben és Athénban szereplÅ‘ magyar olimpiai csapatnak.
10 évig folyamatosan Szolnokon rendeztük az „OLIMPIAI REMÉNYSÉGEK VERSENYÉT” nagy sikerrel. Több sportolónk lett az 1997-ben alapított Balla Béla örökös vándorserleg védÅ‘je: Dákai Dávid és KÅ‘telki Csilla 1999-ben, Gál Veronika és Kovács Benjámin 2000-ben, míg Ilyés Flóra 2004-ben.
Napjainkban a szakmai munka két helyszínen zajlik, Szolnokon a reptéri uszodában és a budapesti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában. A szakmai munkát Hajnal Attila és Dunai Pál edzÅ‘k irányítják, esetenként Esztergályos József edzÅ‘ is szakmai segítséget nyújt. Egyre többször azonban már edzÅ‘ként is segíti a szakosztály munkáját Hajnal András és Gál Veronika.
Jelenleg a műugró szakosztályban 55 fÅ‘ sportol
A pillanatképek a szakosztály életébÅ‘l!